ER14505J-3FP AA
DigiKey Part Number
3027-ER14505J-3FPAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER14505J-3FP AA
Description
BATTERY LITHIUM 3.6V AA
Customer Reference
Detailed Description
AA Lithium Thionyl Chloride 3.6 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.57" Dia x 2.00" H (14.5mm x 51.0mm)
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin (Horizontal Mount)
Battery Chemistry
Shipping Info
Due to restrictions, only ground shipment is allowed.
Battery Cell Size
Storage/Refrigeration Temperature
86°F (30°C)