ER26500J-S C
DigiKey Part Number
3027-ER26500J-SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER26500J-S C
Description
BATTERY LITHIUM 3.6V C
Customer Reference
Detailed Description
C Lithium Thionyl Chloride 3.6 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.03" Dia x 1.97" H (26.2mm x 50.0mm)