LRC0402CS5N6GV001T
DigiKey Part Number
712-LRC0402CS5N6GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-LRC0402CS5N6GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-LRC0402CS5N6GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRC0402CS5N6GV001T
Description
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 270mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRC0402CS5N6GV001T Models
Category
DC Resistance (DCR)
270mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant
5.4GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)