A759MS566M1KAAE045 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 399-15643-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A759MS566M1KAAE045 |
Description | CAP ALUM POLY 56UF 20% 80V TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 45mOhm 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | A759MS566M1KAAE045 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer KEMET | Applications General Purpose |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 131.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 2.63 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Type Polymer | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 56 µF | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Rated 80 V | Package / Case Radial, Can |
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm | Base Product Number |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C |