A759MY227M1JAAE045
DigiKey Part Number
399-A759MY227M1JAAE045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MY227M1JAAE045
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 45mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A759MY227M1JAAE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C