A770MS108M1CLAS015 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A770MS108M1CLAS015 |
Description | CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer KEMET | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance 1000 µF | Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C |