ALF80C132EL400
DigiKey Part Number
399-ALF80C132EL400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80C132EL400
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 400V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 100.6mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF80C132EL400 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5.07 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
11.34 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
54 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100.6mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C