C0805X222KAREC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 70
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
TDK
TDK
YAGEO
Murata Electronics
2200 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X222KAREC
DigiKey Part Number
C0805X222KAREC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X222KAREC
Description
CAP CER 0805 2.2NF 250V X7R
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X222KAREC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)