C0805X472J1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 8 606
Datasheet
4700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X472J1RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X472J1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X472J1RACTU
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0805X472J1RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)