C1206X102KGRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X102KGRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206X102KGRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206X102KGRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X102KGRACTU
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206X102KGRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)