C1210C105J3RACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C105J3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1210C105J3RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1210C105J3RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C105J3RACTU
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1210C105J3RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)