C44AMGP5300ZA0J
DigiKey Part Number
399-14246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AMGP5300ZA0J
Description
CAP FILM 30UF 5% 850VDC RADIAL
Detailed Description
30 µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44AMGP5300ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.512" (140.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
850V