C44APGP5100ZE0J
DigiKey Part Number
399-C44APGP5100ZE0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44APGP5100ZE0J
Description
CAP FILM 10UF 5% 1.2KVDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 500V 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
EDA/CAD Models
C44APGP5100ZE0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.165" Dia (55.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.512" (140.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)