CAS18C472KARGC
DigiKey Part Number
399-CAS18C472KARGCTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CAS18C472KARGCCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CAS18C472KARGCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS18C472KARGC
Description
CAP CER 4700PF 250VAC X7R 1812
Detailed Description
4700 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
CAS18C472KARGC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X2
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)