CAS26C221KARFC
DigiKey Part Number
399-CAS26C221KARFCTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CAS26C221KARFCCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CAS26C221KARFCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS26C221KARFC
Description
CAP CER 220PF 250VAC X7R 2211
Detailed Description
220 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2211 (5728 Metric)
EDA/CAD Models
CAS26C221KARFC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Package / Case
2211 (5728 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)