T520D477M004ATE040
DigiKey Part Number
399-4061-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4061-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520D477M004ATE040
Description
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T520D477M004ATE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz