APT1608SYC
DigiKey Part Number
754-APT1608SYCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APT1608SYCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APT1608SYCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608SYC
Description
1.6X0.8MM,YEL SMD LED
Detailed Description
Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Height (Max)
0.85mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm