P42BNL820MA03152
DigiKey Part Number
1761-P42BNL820MA03152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P42BNL820MA03152
Description
CAP ARR 82PF 0.22UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82pF, 0.22µF Bussed Capacitor 2 Array 10 V X5R 0402 (1005 Metric)
Category
Number of Capacitors
2
Manufacturer
Knowles Dielectric Labs
Circuit Type
Bussed
Series
Temperature Coefficient
X5R
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
82pF, 0.22µF
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.044" (1.12mm)