0603J0500471FCT
DigiKey Part Number
1608-0603J0500471FCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0603J0500471FCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0603J0500471FCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J0500471FCT
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603J0500471FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)