2225J2500155KXT
DigiKey Part Number
1608-2225J2500155KXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225J2500155KXT
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R (2R1) 2225 (5763 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)