MF1/4CCT52R1002D
DigiKey Part Number
2019-MF1/4CCT52R1002DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MF1/4CCT52R1002DCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/4CCT52R1002D
Description
RES 10K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)