0402YJ100FBWTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
10 pF Thin Film Capacitor 16 V 0402 (1005 Metric)
0402YJ100FBWTR
DigiKey Part Number
0402YJ100FBWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402YJ100FBWTR
Description
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0402YJ100FBWTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
10 pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)