06035C105KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM15AR71H105KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15AR71H105KTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15AR71H105KTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06035C105KAT2A
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
06035C105KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.040" (1.02mm)