KGF21BR72A102KM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 6 959
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
KEMET
TDK
Upgrade
In Stock: 59
TDK
Samsung Electro-Mechanics
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
KGF21BR72A102KM
DigiKey Part Number
478-KGF21BR72A102KMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGF21BR72A102KM
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGF21BR72A102KM Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)