TCJB155M050R0300
DigiKey Part Number
478-9411-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9411-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9411-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB155M050R0300
Description
CAP TANT POLY 1.5UF 50V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 1411 (3528 Metric), 1210 300mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
1.5 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz