TCJD106M050R0120E
DigiKey Part Number
478-13267-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13267-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13267-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD106M050R0120E
Description
CAP TANT POLY 10UF 50V 2917
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz