TCJH476M010R0100E
DigiKey Part Number
478-TCJH476M010R0100ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJH476M010R0100ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJH476M010R0100EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJH476M010R0100E
Description
CAP TANT POLY 47UF 10V 1210
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 1411 (3528 Metric), 1210 100mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCJH476M010R0100E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
H
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz