29F0418-1SR-10
DigiKey Part Number
240-2442-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2442-1-ND - Cut Tape (CT)
240-2442-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
29F0418-1SR-10
Description
FERRITE BEAD 119 OHM 8SMD 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
119 Ohms @ 100 MHz 4 Power Line Ferrite Bead 8-SMD, Flat Leads 6A 10mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
29F0418-1SR-10 Models
Category
Current Rating (Max)
6A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
8-SMD, Flat Leads
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.165" (4.19mm)
Number of Lines
4
Size / Dimension
0.240" L x 0.177" W (6.10mm x 4.50mm)
Impedance @ Frequency
119 Ohms @ 100 MHz