02173.15XBP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 1 844
Datasheet
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
02173.15XBP
DigiKey Part Number
02173.15XBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02173.15XBP
Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
17.72
Part Status
Discontinued at DigiKey
Approval Agency
BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0224 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V