040701.5WR
DigiKey Part Number
18-040701.5WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-040701.5WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-040701.5WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
040701.5WR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.567
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.18 Ohms