0505016.MXEP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bel Fuse Inc.
In Stock: 591
Datasheet
16 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
0505016.MXEP
DigiKey Part Number
F3264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0505016.MXEP
Description
FUSE CERM 16A 500VAC 500VDC 3AB
Detailed Description
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA AC, 20kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
51.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0073 Ohms