0805L005/30YR
DigiKey Part Number
F8128TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8128CT-ND - Cut Tape (CT)
F8128DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L005/30YR
Description
PTC RESET FUSE 30V 50MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 50 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3.6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Current - Trip (It)
150 mA
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Max
40 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)