0805L075SLYR
DigiKey Part Number
F4151TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4151CT-ND - Cut Tape (CT)
F4151DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L075SLYR
Description
PTC RESET FUSE 6V 750MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805L075SLYR Models
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
160 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A