088501.6DR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 088501.6DR |
Description | FUSE BOARD MNT 1.6A 500VDC 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.6 A 500 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 2.3 |
Part Status Active | Approval Agency cURus, TUV |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.428" L x 0.188" W x 0.188" H (10.86mm x 4.78mm x 4.78mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.0473 Ohms |