0KLK030.T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F1084-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0KLK030.T |
Description | FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/500VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - AC 600 VAC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Voltage Rating - DC 500 VDC |
Series | Response Time Fast Blow |
Packaging Bulk | Applications Electrical, Industrial |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, QPL, UL |
Mounting Type Requires Holder | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 50kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
Current Rating (Amps) 30A | Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) |