1206L175PR
DigiKey Part Number
1206L175PRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1206L175PRCT-ND - Cut Tape (CT)
1206L175PRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L175PR
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L175PR Models
Category
Time to Trip
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
90 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75 A
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A