1210L050/30WR
DigiKey Part Number
18-1210L050/30WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1210L050/30WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1210L050/30WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L050/30WR
Description
PTC RESET FUSE 30V 500MA 1210
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 500 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
150 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
220 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
900 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A