1SMA33AT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 394
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7 886
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
Similar
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
1SMA33AT3G
DigiKey Part Number
1SMA33AT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMA33AT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
375pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A