2016L150DR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 2016L150DR |
Description | PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2016 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.5 A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 1 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 70 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 180 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 2016 (5041 Metric), Concave |
Voltage - Max 15V | Size / Dimension 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.5 A | Thickness (Max) 0.061" (1.55mm) |
Current - Trip (It) 3 A | Approval Agency cURus, TUV |
Current - Max 40 A |