3.0SMCJ36A
DigiKey Part Number
18-3.0SMCJ36ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-3.0SMCJ36ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-3.0SMCJ36ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ36A
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V