72R020XPR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 72R020XPRCT-ND - Cut Tape (CT) 72R020XPRTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 72R020XPR |
Description | PTC RESET FUSE 72V 200MA RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 200 mA Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 72R020XPR Models |
Category | Time to Trip 2.2 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.83 Ohms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 4.4 Ohms |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 72V | Size / Dimension 0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA | Height - Seated (Max) 0.461" (11.70mm) |
Current - Trip (It) 400 mA | Lead Spacing 0.201" (5.10mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency cURus, TUV |