72R020XPR
DigiKey Part Number
72R020XPRCT-ND - Cut Tape (CT)
72R020XPRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R020XPR
Description
PTC RESET FUSE 72V 200MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 200 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
72R020XPR Models
Category
Time to Trip
2.2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.83 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.4 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A