72R030XPR
DigiKey Part Number
18-72R030XPRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-72R030XPRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R030XPR
Description
PTC RESET FUSE 72V 300MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 300 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
880 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.1 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Current - Trip (It)
600 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A