72R090XPR
DigiKey Part Number
18-72R090XPRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-72R090XPRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R090XPR
Description
PTC RESET FUSE 72V 900MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
7.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
470 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Height - Seated (Max)
0.622" (15.80mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A