CCMR010.TXP
DigiKey Part Number
5666-CCMR010.TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR010.TXP
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
250 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Motor Protection
Packaging
Bulk
Class
CC
Part Status
Active
Approval Agency
CE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
10A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC