LVR100S-240-2
DigiKey Part Number
LVR100S-240-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
LVR100S-240-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVR100S-240-2
Description
PTC RESET FUSE 240V 1A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 1 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
21 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
218 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
580 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
240V (265V Int)
Size / Dimension
0.736" Dia x 0.201" T (18.70mm x 5.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Height - Seated (Max)
0.961" (24.40mm)
Current - Trip (It)
2 A
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Current - Max
10 A