MIC307.5V
DigiKey Part Number
MIC307.5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC307.5V
Description
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MICRO
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 A 32 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, Micro, 3 Leads
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Voltage Rating - DC
Series
Package / Case
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Requires Holder
Color
Brown
Fuse Type
Size / Dimension
0.358" L x 0.150" W x 0.311" H (9.10mm x 3.80mm x 7.90mm)