P3100SCMCLRP
DigiKey Part Number
P3100SCMCLRPTR-ND - Tape & Reel (TR)
P3100SCMCLRPCT-ND - Cut Tape (CT)
P3100SCMCLRPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P3100SCMCLRP
Description
THYRISTOR 275V 400A DO-214AA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Off-State 400 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih)
150 mA
Series
Number of Elements
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance
45pF
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakover
350V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Off State
275V
Supplier Device Package
DO-214AA
Voltage - On State
5 V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (8/20µs)
400 A