RUSBF155
DigiKey Part Number
RUSBF155HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUSBF155
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.55A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.55 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
2.2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.272" Dia x 0.122" T (6.90mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.55 A
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Current - Trip (It)
2.65 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A