SMCJ150CA
DigiKey Part Number
SMCJ150CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ150CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ150CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ150CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V